ایرانی ای که دست خالی وارد امریکا شد و به مدیریت اوبر (Uber) رسید

نویسنده: Ali Parsa M.Phil

استاد دانشگاه کشاورزی رویال

مترجم: شقایق یزدچی

مدت مطالعه: ۶ دقیقه

همیشه حقیقتی کلیشه ای وجود دارد که مهاجرین اغلب دست به انجام شغل­هایی می­زنند که دیگران مانند طاعون از آن­ها اجتناب می­کنند. اما جالب است بدانید که دارا خسروشاهی از این قاعده مستثنی بوده است.

دارا خسروشاهی در سن ۹ سالگی از ایران به خارج از کشور مهاجرت کرد و در نهایت در روز ۲۸ ماه August سال ۲۰۱۷ به مقام مدیریت عامل شرکت Uber منصوب شد.

دارا خسروشاهی ۴۹ ساله بر این باور است که گذشته او کمک بزرگی به اصلاح فرهنگ آسیب دیده Uber کرده است. خانواده وی در سال ۱۹۷۸ از ایران مهاجرت کردند. اتفاقات دوران کودکی دارا خسروشاهی تغییرات ناگهانی در زندگی او ایجاد کرد.

خانواده خسروشاهی در کسب و کار رشد چشمگیری داشتند و در منازل لوکس زندگی می­کردند. دارا خسروشاهی در مصاحبه خود اذعان داشت “با وجود سالن بسیار بزرگی که در خانه ما وجود داشت، فقط برای مهمانی­ های بزرگ و مجلل از آن استفاده می­شد.”

پس از خروج خانواده خسروشاهی از ایران، آن­ها به جنوب فرانسه مهاجرت کردند. پس از آنکه به آمریکا سفر کردند، به پیشنهاد یکی از اقوام کسب و کار خود را دوباره راه ­­اندازی کردند. به گفته دارا خسروشاهی والدین وی سختی­ های فراوان کشیدند. استعداد دارا خسروشاهی در فوتبال راهی برای ورود وی به مدارس خصوصی و بعداً دانشگاه Brown شد، اما هر آنچه که برای خانواده او باقی­مانده بود، خرج تحصیلات وی شد.

دارا خسروشاهی همواره معتقد است “ما تا حدی خوش ­شانس بودیم، زیرا کشور آمریکا پذیرای حضور مهاجرین در آن زمان بود.” همچنین اشاره کرد “و همین طور من آن قدر خوش­ شانس بودم که در بهترین دبیرستان و کالج درس بخوانم.”

اگرچه سرعت مکالمه و فهم زبان انگلیسی در ابتدا برای دارا خسروشاهی چالش­ برانگیز بود اما با تحمل سختی­ های فراوان حالا او به زبان انگلیسی مسلط شده بود.

زمانی که وارد کالج شد نام خود را به نامی غربی عوض کرد “Darren Kay”.

دقیقاً زمانی که المپیک آتلانتا در سال ۱۹۹۶ برگزار می­شد، دارا خسروشاهی به طور رسمی شهروند آمریکا شناخته شد.

پس از آن­ که دارا خسروشاهی از کالج فارغ­ التحصیل شد، فعالیت خود را در شرکت Allen & Company شروع کرد و بعد از آن نیز در شرکت Barry Diller (IAC) مشغول به کار شد.

منبع : وب سایت وی کی پدیا

بدون نظر

ارسال دیدگاه